Jak ładuje baterie nasz psiak- czyli sen u psa. Co Warto wiedzieć?
Jak ładuje baterie nasz psiak- czyli sen u psa. Co Warto wiedzieć?

Sen i jego rola u psa

Jak zapewne zauważyliście, nasi milusińscy to prawdziwe leniuszki, większość dnia spędzają na leżąco, czasem drzemiąc a czasem po prostu wylegują się. Dlatego tak ważne jest aby psu zapewnić jak najlepsze i zdrowe miejsce do wypoczynku i relaksu, w którym będzie mógł zregenerować siły. Jest to bardzo ważne, ponieważ w jego trakcie miejsce mają procesy takie jak:

 

  • Regeneracja organizmu oraz mózgu, regeneracja sił, przyswajanie nowych umiejętności i nabytej wiedzy, rozwój funkcji poznawczych.

  • Wzmożona regeneracja urazów.

  • Reguluje prawidłową pracę ośrodkowego układu nerwowego, układu pokarmowego i narządów zmysłów.

  • Prawidłowy przebieg ciąży u suk.

Podczas snu w organizmie psa zachodzi wiele procesów, które mają bardzo duży wpływ na jego zdrowie fizyczne oraz psychiczne. To właśnie podczas snu regenerują się m.in. tkanki mięśniowe, a organizm zwierzęcia pozbywa się toksyn. Tego rodzaju wypoczynek wzmacnia również odporność pupila i reguluje jego gospodarkę hormonalną.

Behawioryzm I sen

Podczas dnia pies zdobywa wiele nowych informacji - zarówno w domu, jak i na spacerze. Podczas wypoczynku mózg ma czas nas uporządkowanie zebranych danych. Właśnie wtedy regenerują się neuroprzekaźniki odpowiedzialne za odbieranie wszelkich bodźców zewnętrznych. Zaburzenia snu u czworonoga mogą prowadzić nie tylko do osłabienia jego organizmu, ale również do występowania zaburzeń na tle behawioralnym.

Ile snu dla czworonoga?

Uznano że każdy pies spędza na wypoczynku około połowy dnia. Są to jednak szacowane dane, które zależą w dużej mierze od rasy, wieku, a także wielkości zwierzęcia i jego cech indywidualnych. Ogromny wpływ na jakość i długość wypoczynku pupila ma miejsce - wygodne legowisko dla psa oraz jego umieszczenie- powinno być ustronne i zaciszne pozwalające mu się lepiej odprężyć i zregenerować siły po aktywnym dniu.

Charty polskie, Lhasa apso, Buldog francuski, Cavalier king charles spaniel, Tosa, Labradory, Wilczarze islandzkie, Dogi niemieckie oraz Owczarki zajmują pierwsze miejsca w rankingu największych leniuszków wśród psów :)

Warto wiedzieć, że szczeniaki oraz psi seniorzy są grupą pupili potrzebującą najwięcej wypoczynku. Na sen przeznaczają nawet do 18 godzin w ciągu doby.

Po spacerku potrzebuję snu.

Sen u psa jest zależy od codziennej aktywności, wysiłku fizycznego oraz psychicznego. Jeśli nasz pupil jest bardzo aktywny fizycznie będzie w stosunku co do tego potrzebował więcej snu. Można to zauważyć szczególnie u psów pracujących lub trenujących, których dobowa aktywność różni się od typowego, kanapowego pupila.

Ile snu dla szczenięcia a ile dorosłego psa?

Podobnie jak u ludzi długość snu psa potrzebna do efektywnego wypoczynku zmienia się na przestrzeni całego ich życia. U dorosłych psów najwięcej spią Charty polskie, Lhasa apso, Buldog francuski, Cavalier king charles spaniel, Tosa. Szczeniaki w pierwszych tygodniach od urodzenia mogą przesypiać nawet 90% doby, a spowodowane jest to poznawaniem otoczenia i nauką. Ich mózgi przetwarzają niezliczoną ilość danych, podobnie zresztą jak małe dzieci. Dorastające psiaki spędzają na wypoczynku około 3/4 doby, a dorosłe psy przeznaczają na to od 12 do 14 godzin. Psi seniorzy, podobnie jak psie dzieci, potrzebują również zwiększonej dawki snu. Organizmy czworonogów zużywają się z wiekiem, przez co zmęczenie przychodzi znacznie szybciej u pupili w kwiecie wieku. Podobnie sprawa ma się u schorowanych czworonogów, które potrzebują odpowiedniej dawki wypoczynku do rekonwalescencji.

Fazy snu u psów

Na temat snu u psów powstało bardzo wiele opracowań naukowych. Wykazały one, że sen naszych pupili jest podzielony 2 najważniejsze fazy:

  • faza NREM (sen wolnofalowy);

  • faza REM (sen paradoksalny).

Pierwsza faza u psów nie trwa długo - średnio 15 minut. Jest to etap, kiedy zwierzęta się odprężają i po prostu zasypiają. Ich świadomość z minuty na minutę maleje, mięśnie rozluźniają się, a tętno zwalnia. Ostatnim etapem fazy NREM jest tzw. sen wolnofalowy, który przeplata się ze snem paradoksalnym.

Gdy pies wchodzi w fazę REM bardzo często można zauważyć u niego wzmożony ruch gałek ocznych, a także innych części ciała. Wielu naukowców twierdzi, że właśnie wtedy nasi pupile śnią, gdyż poruszanie gałkami ocznymi może wskazywać na podążanie za obrazem! Jednak wbrew wielu mitom, poruszanie się psa podczas snu nie oznacza, że śnią się mu koszmary i nie należy go budzić. To właśnie podczas fazy REM następuje regeneracja organizmu oraz pełny wypoczynek.

Jak zadbać o komfort snu psa.

Zdrowie, kondycja fizyczna, psychiczna, a także prawidłowy rozwój u psa zależy w dużej mierze od ilości i jakości jego snu. Dlatego tak ważne jest aby zagwarantować swojemu czworonogowi o warunki do wypoczynku i regeneracji.

Jak można zadbać o higienę snu u pupila? Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednie i wygodne legowisko dla psa. Należy pamiętać, żeby było ono dostosowane do wielkości zwierzęcia, aby mogło się ono w nim wygodnie położyć. Jeśli nasz pupil jest szczeniakiem, trzeba pamiętać o zmianie posłania na większe, gdy psiak podrośnie.

 

Oprócz rozmiaru i typu psiego posłania, ważne jest również jego umiejscowienie. Warto wybrać takie miejsce w domu bądź mieszkaniu, które jest spokojne a jednocześnie zapewnia możliwość obserwacji i uczestnictwa twojego psa gdy tylko będzie miał na to ochotę. Odradza się kładzenie legowiska dla pupila w pomieszczeniach przechodnich oraz przy głośnych urządzeniach.. Codzienna krzątanina jak i nadmierny hałas może zaburzyć prawidłowy sen czworonoga. Ponadto, psiak będzie chętniej korzystał ze swojego kącika do spania, gdy będzie on umiejscowiony niedaleko swojego opiekuna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl