Materac a sen i zdrowie
Materac a sen i zdrowie

... odpowiednio długi i zdrowy wypoczynek to klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia, tak więc warto zadbać o wygodny materac do spania. Odpowiedzialność za jakość nocnego wypoczynku leży przede wszystkim w dobrze dobranym materacu. Dzięki niemu nie tylko zapewnimy sobie głęboki sen, ale również zrelaksujemy się, mięśnie rozluźnią się. Kręgosłup zostanie wyprostowany i odpocznie po aktywnym dniu. Prawidłowy sen powoduje poprawę nastroju, redukuje napięcia mięśni, korzystnie wpływa na kondycję funkcjonowania systemu nerwowego. Zwiększa zdolność mózgu do skupienia i przyswajania informacji, co sprzyja zapamiętywaniu. Stajemy się bardziej kreatywni i lepiej radzimy sobie ze stresem oraz rozwiązywaniem problemów. Nasz organizm wzmacnia swoją odporność na infekcje i przyspiesza procesy regeneracyjne. Skóra nabiera zdrowego wyglądu, a przemiana materii przyspiesza. To oznacza, że odpowiedni i dostateczny sen przyczynia się do zdrowia, energii i utrzymania prawidłowej wagi. Odpowiednia ilość snu pomaga również w redukcji napięcia i stresu, które gromadzą się w ciągu aktywnego dnia. 

 

Materac, wersalka, kanapa...

Materac to konstrukcja stworzona po to, aby zapewnić ciału odpowiednie podparcie w pozycji leżącej. Dobrze dobrany zapewnia komfortowy, zdrowy i bezpieczny sen. Nawet najlepsza sofa, narożnik, czy wersalka nie zapewni nam tego, gdyż meble te zwykle są twarde, przeznaczone do eksploatacji w pozycji siedzącej lub do okazjonalnego snu. Niestety zwłaszcza użytkownicy mniejszych mieszkań stoją często przed dylematem planując zakup łóżka. Trudno wtedy o idealne rozwiązanie przestrzenne i funkcjonalne, warto jednak poświęcić więcej uwagi tej decyzji, gdyż odpowiednie podparcie ciała podczas snu jest inwestycją w zdrowie. Z tych względów zalecamy w miarę możliwości wybór materaca dostosowanego do indywidualnych potrzeb, szczególnie w sypialniach dziecięcych.

Odpowiedni materac jest ważny...

Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin na dobę, co oznacza, że średnio 1/3 życia spędzamy w łóżku. W trakcie snu organizm się regeneruje, mięśnie rozluźniają, a nerwy uspokajają. Jest on podstawowym sposobem wypoczynku po ciężkim dniu i dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego materaca. Dobrze dobrany model nie tylko zapewni nam regenerację sił, ale zadba o kondycję kręgosłupa przez długie lata. Pamiętajmy, że materac to nie tylko element wyposażenia, mający zapewnić nam wrażenia estetyczne, gdyż od niego zależy nasze zdrowie. 

Twardy, miękki, fakty i mity...

Najistotniejsze zadanie jakie musi spełniać materac to odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien on być dostosowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała. Dość powszechna jest opinia, że materac powinien być jak najtwardszy. Pogląd ten pochodzi z czasów, kiedy stosowano proste sprężyny bonnelowe, trawy morskie i włókno kokosowe, a synonimem trwałości i jakości, była twardość. Prawda jest taka, że to waga człowieka jest wyznacznikiem nośności i jeśli wybierzemy model zbyt twardy to będziemy się na nim męczyć. Dobrze dobrany materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz idealnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Musimy pamiętać, że wybrany model powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. Każdy człowiek posiada inną budowę, dlatego jeśli jest cięższy, materac ma być twardszy, zaś w przypadku osoby lekkiej – bardziej miękki. Często można spotkać się z rozgraniczeniem twardości do 80 kg i powyżej (H2 i H3), przy założeniu 150 – 170 cm wzrostu. Dlatego też może się okazać, że niska osoba o grubszej budowie ważąca mniej niż 80 kg powinna spać na materacu H3 i odwrotnie, wysoka, szczupła osoba ważąca 90 kg na materacu H2. Podsumowują materac powinien być indywidualnie dobrany do budowy ciała tak, by było odpowiednio podparte, a kręgosłup w każdej pozycji przybierał naturalne krzywizny.
Kolejnym poza budową ciała wyznacznikiem do wyboru twardości materaca powinna być pozycja jaką przyjmujemy najczęściej podczas snu. Jeśli śpisz na boku potrzebujesz materaca, który elastycznie dopasowuje się do ciała i pozwoli wystającym częściom, tj. ramiona i biodra się zagłębić, a kręgosłupowi przyjąć linię prostą. Gdy leżymy na wznak lub na brzuchu, ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dopasowując materac  powinniśmy zwrócić uwagę, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno, ani nie przylega nadmiernie do materaca. W tym przypadku wybierajmy nieco twardsze modele. Jeśli często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy modele aktywnie dopasowujące się zmian.
Osoby, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa powinny przed zakupem materaca skonsultować się z ortopedą, który określi jak twardy model powinny używać. Odpowiednio dobrany materac pozwoli złagodzić dolegliwości, a co najważniejsze nie wpływa na pogłębianie się wad postawy.
Ostatni aspekt dotyczy indywidualnych preferencji. Należy zachować równowagę pomiędzy przyzwyczajeniem a tym co będzie odpowiednie dla kręgosłupa. Alergicy powinni również mieć na uwadze właściwości swojej skóry oraz zdrowie dróg oddechowych i wybierać materace odpowiednie dla ich specyficznych potrzeb.

 

1, 2...

Decydując się na materac do sypialni małżeńskiej stajemy przed dylematem wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Możemy zdecydować się na dwa materace, z których każdy dostosowany jest do indywidualnych potrzeb, lub na jeden bardziej uniwersalny. Trzeba pamiętać, że przy wyborze pierwszej opcji na łączeniu materacy pojawi się strefa mniejszej twardości, utrudniająca użytkowanie, więc jeśli mimo wszystko chcemy takiego rozwiązania zwróćmy uwagę na to, by oba materace miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca. Dwa materace polecamy osobom znacznie różniącym się gabarytami i o zdecydowanie różnych preferencjach. W innym wypadku lepszy będzie wybór elastycznego materaca, który sprawdzi się nawet dla osób o zróżnicowanej budowie ciała. Stosując jeden materac nie należy obawiać się o odczuwanie ruchów drugiej osoby. Obecnie stosowane technologie do budowy materacy elastycznych idealnie je izolują.

Dużo, mało...

Niewątpliwie na cenę materaca bezpośredni wpływ mają surowce oraz komponenty z których został on zrobiony. Nie sposób ukryć, że ze wzrostem ceny, wzrasta też jakość materaca i jeśli pragniemy nabyć taki, który posłuży nam przez długi czas, to warto jest zainwestować w droższy model. Materace z wyższej półki są wykonane z  lepszych jakościowo materiałów i dlatego są bardziej wytrzymałe, odporne na nacisk i gwarantują stabilniejsze podparcie dla kręgosłupa. Tańszy materac szybciej ulegnie deformacji pod wpływem jego użytkowania, a nieodpowiednio dobrany obciąża kręgosłup i nie pozwala mu się rozluźnić. W sypialni zwykliśmy wymieniać firany, zasłony, pościel, rzadko zwracając uwagę na stan materaca. I choć jest to wyposażenie sypialni, którego nie widać to wgniecenia i deformacje mogą skutkować różnego rodzaju dolegliwościami. Materac wysokiej klasy pozwala uchronić nas od sytuacji tego typu, a dobrze dobrany jest inwestycją w nasze zdrowie. Płacimy za jakość i trwałość, a więc materace z trwałych surowców naturalnych (tj. lateks) są droższe od materacy z surowców syntetycznych i mniej trwałych (tj. pianka poliuretanowa). Z tych względów planując budżet, warto kupić najlepszy model na jaki nas w danym czasie stać. Lepiej oszczędzić dodatkowe pieniądze i kupić materac, który będzie służył przez lata, niż zaoszczędzić i budzić się codziennie zmęczonym i obolałym.

 

 

Stelaż tak, nie...

Wybór odpowiedniego stelaża nie jest bez znaczenia. Jest to bardzo niedoceniany element składowy łóżka. Odpowiednio dobrany ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, oraz poprawia jakość snu. Na rynku można znaleźć łóżka z  zamontowanymi stelażami. Niestety większość takich ram wyposażonych jest w  listwy sosnowe lub sklejkowe płyty. Jeśli wybieramy takie rozwiązanie to musimy być świadomi, że skracamy w ten sposób znacznie żywotność materaca. Aby dobrze wybrać stelaż należy wiedzieć, jaki chcemy kupić materac. Zaleca się stosowanie stelaży z listew giętkich do wszystkich materacy elastycznych( kieszeniowych, lateksowych, termo i wysokoelastycznych). Tylko materace twarde z przekładkami kokosowymi i na sprężynie kieszeniowej o średnicy 5,5 cm mogą leżeć na stelażach, w których odstępy między listwami wynoszą do 8 cm. Pozostałe modele mogą być podparte stelażami o gęstości listew, 3-4 cm.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl